• 12 424 07 38
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Małopolska
Unia Europejska
zdjęcie tłumu idącego ulicą, wszystkie osoby są tyłem

Technologia w służbie społeczeństwa, społeczeństwo w dobie technologii

Pandemia koronowirusa przyspieszyła wiele procesów gospodarczych. Moment w którym rzesze pracowników, z dnia na dzień zaczęły pracować w domu, spowodował wymuszoną i nieodwracalną cyfryzację pracy. Bez względu na wiek, staż czy doświadczenie, pracownicy byli zmuszeni do szybkiego nabywania nowych, cyfrowych umiejętności. Choć narzędzia prowadziły do przyspieszenia procesów czy ułatwienia kontaktów, często były przez wielu używane po raz pierwszy, nie zawsze od razu biegle.

Czas płynie i wiele rozwiązań zostanie z nami już na zawsze. Traktujemy wdrożone sposoby i używane programy jako poniekąd narzędzia antykryzysowe, skuteczne nawet na wypadek innych zagrożeń podobnych do obecnej pandemii.  Nie zawsze pracownik ma czas czy warunki by niezbędne kompetencje nadrobić czy poprawić. Pierwszą barierą jest często brak dobrego momentu by wygospodarować czas na szkolenie. Tu także z pomocą przychodzą nowe technologie - większość kursów jest dostępnych online. Drugi częsty powód odkładania nauki to brak środków, czy to w budżecie zakładu pracy, nadwyrężonym po koniecznych zakupach w czasie pandemii, czy we własnym, w którym zawsze pojawiają się inne priorytety.

Projekt Kierunek Kariera dla osób z wyższym wykształceniem może pomóc pokonać obie te trudności. Wiele ze szkoleń czy kursów z oferty projektu daje możliwość uczestnictwa np.  zdalnie,   w czasie rzeczywistym czy w sposób stacjonarnie. Takie rozwiązania dają możliwość nauki także w dogodnym dla pracownika terminie, niekoniecznie sztywno ustalonym przez wykładowcę. Oczywiście nie zwalnia to z obowiązku nauki, wykonywania ćwiczeń czy innych sposobów sprawdzenia nabytej wiedzy. Problem braku środków, przynajmniej w jakimś zakresie, może pomóc pokonać dotacja sięgająca nawet 85% kosztów szkolenia. Dofinansowanie na takim poziomie może zachęcić do podjęcia decyzji o podjęciu nauki.

Inwestycja we własne umiejętności to bez wątpienia dobra inwestycja - tego typu popularne hasło można spotkać w bardzo wielu miejscach. Niemniej poświęcenie czasu i poprawa umiejętności cyfrowych w dzisiejszych czasach to powoli konieczność. Jeśli czas pandemicznego cyfrowego przełomu wprowadził pracownika w zakłopotanie przy korzystaniu z cyfrowych rozwiązań, należy te braki jak najszybciej uzupełnić. Z drugiej strony możliwości dofinansowania można także wykorzystać tak, by obecne poprawne umiejętności przekuć w atut i przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Pomimo szerokiej dostępności projektu, jest to zawsze decyzja pracownika.  

 

Artykuł powstał na bazie raportu ,,TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE SPOŁECZEŃSTWU. CZY POLACY ZOSTANĄ SPOŁECZEŃSTWEM 5.0?’’ dostępnego pod  Publikacje i raporty (digitalpoland.org)

 

Wszystkich chętnych do podnoszenia swoich kwalifikacji, nie tylko cyfrowych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszego projektu Kierunek Kariera (pociagdokariery.pl)


Zestawienie logotypów zawierające od lewej: znak Funduszy Europejskich z podpisem Program Regionalny, flaga Polski z podpisem Rzeczpospolita Polska, znak województwa małopolskiego z podpisem Małopolska oraz flaga Unii Europejskiej z podpisem Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny
© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Pociag do kariery

Plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
12 424 07 38
12 422 97 85
pociagdokariery@wup-krakow.pl
Godziny pracy: 8.00 - 16.00