• 12 424 07 38
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Małopolska
Unia Europejska

Planujesz powrót do Polski? Pamiętaj!

 Skończyłeś pracować za granicą? Nie wiesz co dalej?

 1. Postaraj się o zasiłek dla osób bezrobotnych w państwie swojego ostatniego zatrudnienia. Jeżeli go otrzymasz, możesz zachować go po powrocie do Polski. W tym celu uzyskaj dokument U2, a po powrocie do Polski zarejestruj się jako osoba poszukująca pracy w powiatowym urzędzie pracy w powiecie odpowiadającym adresowi zameldowania. 
 2. Jeśli nie spełniasz warunków, aby otrzymać zasiłek za granicą, zarejestruj się jako osoba bezrobotna w Polsce i staraj się o polski zasiłek. Możesz to zrobić tylko w powiatowym urzędzie pracy odpowiadającym adresowi zameldowania. W celu ustalenia uprawnienia do zasiłku potrzebny będzie twój wniosek oraz dokument potwierdzający pracę za granicą.
 3. Jak udowodnić okresy pracy za granicą?

Służy do tego Dokument U1. Możesz go otrzymać w instytucji właściwej ds. bezrobocia w kraju ostatniego zatrudnienia.

Lista instytucji gdzie można ubiegać się o Dokument U1

Jeśli masz problem z uzyskaniem Dokumentu U1 – pomoże Ci w tym system SOLVIT

PAMIĘTAJ!  Dokument U1 musi być wydany przez instytucję właściwą ds. bezrobocia. Starając się o niego sam i wracając z nim do Polski, przyspieszysz proces wydania decyzji w Polsce.

 1. Chcesz się zarejestrować w Polsce jako osoba bezrobotna i nie masz dokumentu U1

Podczas rejestracji w powiatowym urzędzie pracy złóż stosowny wniosek. Dołącz do niego wszystkie posiadane dokumenty dotyczące zatrudnienia:

  1. umowy o pracę,
  2. świadectwa pracy,
  3. rozliczenia podatkowe itp.

WUP w Krakowie zwróci się do zagranicznej instytucji właściwej ds. bezrobocia o wydanie dokumentu potwierdzającego zatrudnienie za granicą. Na decyzję w sprawie zasiłku poczekasz od 3 do 6 miesięcy.

Więcej szczegółów:

 • telefon: +48 12 350 73 17
 • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zestawienie logotypów zawierające od lewej: znak Funduszy Europejskich z podpisem Program Regionalny, flaga Polski z podpisem Rzeczpospolita Polska, znak województwa małopolskiego z podpisem Małopolska oraz flaga Unii Europejskiej z podpisem Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny
© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Pociag do kariery

Plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
12 424 07 38
12 422 97 85
pociagdokariery@wup-krakow.pl
Godziny pracy: 8.00 - 16.00