Cyfryzacja i zmiany na rynku pracy
- Bez kategorii
Cyfryzacja i zmiany na rynku pracy: nowe wymagania i zawody przyszłości
Postępująca robotyzacja i automatyzacja wpływa na niemal każdy aspekt życia, a zwłaszcza na to, jak będziemy pracować. Rozwój technologii i sztucznej inteligencji redefiniują rynek pracy, tworząc zarówno wyzwania, jak i możliwości dla pracowników oraz firm. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, cyfrowa transformacja wymusza na pracownikach zdobywanie nowych umiejętności i przystosowywanie się do nowej rzeczywistości zawodowej, w niemal każdej branży. . Nawet w zawodach niezwiązanych bezpośrednio z IT, takich jak marketing, zarządzanie czy logistyka, coraz częściej wymaga się znajomości narzędzi cyfrowych i analizy danych.
Co to oznacza w praktyce?
Wymagania dla nowych pracowników w dobie cyfryzacji
W obliczu tych zmian, pracodawcy w Polsce oczekują od nowych pracowników nie tylko podstawowych umiejętności cyfrowych, ale również umiejętności pozyskiwania i analizy danych.
Ale czy są to jedyne kompetencje, na jakich zależy pracodawcom?
Odpowiedź możemy znaleźć analizując wyniki badania danych CEDEFOP - Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego, dotyczącego najczęściej poszukiwanych kompetencji w internetowych ogłoszeniach o pracę w Polsce. Praca z wykorzystaniem komputerów polegająca m.in. pozyskiwaniu danych cyfrowych i ich analizie była wskazywana w co piątym ogłoszeniu o pracę w Polsce. Jednak na czołowym miejscu znalazła się zdolność i chęć do nauki, co wyraźnie potwierdza, że w zmieniającym się środowisku pracy, gdzie technologie rozwijają się błyskawicznie, pracownicy aby radzić sobie w dzisiejszym świecie, muszą być gotowi do ciągłego uczenia się i przystosowywania się do nowych narzędzi i procesów.
Wykres: 10 najczęściej poszukiwanych kompetencji w internetowych ogłoszeniach o pracę w Polsce. Źródło: CEDEFOP
Jak wynika z danych umieszczonych w tabeli, nie tylko kompetencje cyfrowe są poszukiwane przez pracodawców. Istotne były i są nadal kompetencje miękkie, takie jak znajomość języków obcych, praca zespołowa, zarządzanie, umiejętności osobiste i samorozwojowe.
Poszukiwane zawody teraz i w przyszłości
Transformacja cyfrowa nie tylko wymusza zmiany w sposobie pracy, ale również kreuje nowe zawody. W Polsce szczególnie poszukiwani są obecnie specjaliści w branży IT, m.in. programiści, architekci rozwiązań chmurowych, inżynierowie danych, specjaliści od marketingu internetowego a także specjaliści ds. sztucznej inteligencji czy specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. Źródło: serwis nofluffjobs - oferty pracy z dnia 15.10.2024 r.
„W perspektywie najbliższych 5 lat w branży nie pojawią się zupełnie nowe stanowiska. Zmianie ulegnie natomiast zakres zadań zawodowych i kompetencji wymaganych od osób zatrudnionych na kluczowych stanowiskach. Na znaczeniu zyskają kompetencje związane z wykorzystaniem AI oraz innych nowych technologii cyfrowych, a także kompetencje społeczne (miękkie) źródło: Raport z II edycji badań Branży Telekomunikacji i Cyberbezpieczeństwa BBKLII.
Zwiększy się zapotrzebowanie na specjalistów ds. automatyzacji procesów, inżynierów robotyki, ekspertów ds. chmury obliczeniowej, a także analityków big data, którzy będą w stanie zarządzać i wykorzystywać ogromne ilości danych generowane przez przedsiębiorstwa. Znacząco wzrośnie również popyt na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Zawody takie jak analityk bezpieczeństwa IT, inżynier ds. bezpieczeństwa sieci czy specjalista ds. ochrony danych już teraz są poszukiwane. W nadchodzących latach zapotrzebowanie to będzie wzrastać, szczególnie w sektorach takich jak bankowość, administracja publiczna, służba zdrowia oraz e-commerce, gdzie ochrona danych klientów jest priorytetem.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że nowe technologie zmieniają sposób, w jaki pracujemy i żyjemy. Zmieniają się wymagania rynku pracy w Polsce i na świecie, które wymagają od nas elastyczności i umiejętności dostosowania się do tych zmian, szczególnie w zakresie umiejętności cyfrowych i adaptacyjnych, które staną się niezbędne, aby osiągnąć sukces zawodowy.
W obliczu tych zmian, osoby gotowe na rozwój swoich kompetencji i otwarte na nowe technologie będą miały ogromne szanse na rynku pracy, który staje się coraz bardziej cyfrowy.
Kampania społeczna upowszechniająca idee uczenia się przez całe życie jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie