Kompetencje przyszłości
- Bez kategorii
Żyjemy w czasach szybkich zmian, gdzie nowe technologie i cyfryzacja odgrywają coraz większą rolę. To konsekwentnie wpływa również na zmiany na rynku pracy i wymagania, jakie firmy stawiają pracownikom. Dlatego tak ważna jest umiejętność dostosowania się do obecnej rzeczywistości. Rozwój zawodowy, podnoszenie kwalifikacji, a także nabywanie nowych i rozwijanie już posiadanych kompetencji staje się nie tylko możliwością, ale wręcz koniecznością.
Jak będzie zmieniać się zapotrzebowanie na kompetencje w najbliższych latach?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w raporcie opracowanym przez World Economic Forum. „Raport o przyszłości miejsc pracy 2023” wskazuje, jak będą ewoluować miejsca pracy i wymagane umiejętności w ciągu najbliższych pięciu lat. Zawiera on szczegółową analizę oczekiwań pracodawców i dostarcza nowych informacji na temat tego, jak trendy społeczno-ekonomiczne i technologiczne będą kształtować przyszłe miejsca pracy.
Z raportu dowiadujemy się m.in., jakie są oczekiwane zmiany w zapotrzebowaniu na umiejętności posiadane przez pracowników.
Przewiduje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat aż 44% umiejętności pracowników będzie wymagało zmian. To ogromne wyzwanie, wymagające elastyczności i zdolności adaptacji zarówno ze strony, pracowników, jak i pracodawców.
Jakie są najbardziej pożądane kompetencje według Raportu Światowego Forum Ekonomicznego?
Oto 15 najważniejszych:
-
analityczne myślenie
-
kreatywne myślenie
-
odporność, elastyczność i zwinność
-
motywacja i samoświadomość
-
ciekawość i uczenie się przez cale życie
-
umiejętność obsługi technologii
-
niezawodność, rzetelność i dbałość o szczegóły
-
empatia i aktywne słuchanie
-
przywództwo i wpływ społeczny
-
kontrola jakości
-
myślenie systemowe
-
zarządzanie talentami
-
orientacja na obsługę klienta
-
zarządzanie zasobami i operacjami
-
sztuczna inteligencja AI i analiza danych
Te kluczowe umiejętności, wskazane w raporcie, będą odgrywały coraz większą rolę w świecie biznesu. Pracownicy posiadający te kluczowe kompetencje będą mieli możliwość nie tylko przetrwania, ale także odnoszenia sukcesów w dynamicznym środowisku. Umiejętności te są trudniejsze do zautomatyzowania, co sprawia, że stają się coraz bardziej wartościowe dla pracodawców. Dlatego warto już teraz przeanalizować swoją ścieżkę zawodową, uświadomić sobie jakie posiadamy kompetencje i kwalifikacje oraz jak możemy je rozwijać, by nadążać za trendami rynku pracy i świadomie kształtować swoją karierę.
Kampania społeczna upowszechniająca idee uczenia się przez całe życie jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie