• 12 424 07 38
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Małopolska
Unia Europejska

Upskilling i reskilling – co kryje się za tymi pojęciami?

W dzisiejszych czasach ciągły rozwój i nauka są nieodzowną częścią naszego życia zawodowego.

Raz zdobyte kwalifikacje nie gwarantują już nam sukcesu zawodowego. Coraz częściej musimy się dokształcać (z ang. upskilling), czyli rozwijać już posiadane umiejętności i dostosowywać je do wymagań na rynku pracy lub przekwalifikowywać (z ang. reskilling), czyli zdobywać umiejętności lub kwalifikacje z nowej dziedziny, by zmienić pracę lub stanowisko.

 

Nieograniczone możliwości

Każda z tych opcji wpływa na nasz rozwój, rozwija nowe kompetencje i poszerza horyzonty. Jest wiele możliwości z których możemy skorzystać, niezależnie od tego. czy chcemy zdobyć nowe kwalifikacje, czy się dokształcać w swojej dziedzinie.

Jest wiele możliwości, które pozwalają nam zdobywać nowe widomości czy rozwijać umiejętności. Źródłem wiedzy może być dla nas internet: publikacje specjalistyczne, webinary, podcasty, wywiady, e-learning czy też szkolenia online, które otwierają przed nami nieograniczone możliwości. Dzięki nim możemy uczestniczyć w szkoleniach niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy a prelegent może prowadzić zajęcia z dowolnego zakątka świata. Powstają również otwarte platformy edukacyjne, które coraz częściej udostępniają treści każdemu, kto chce się uczyć, często za darmo. Opłaty pobierane są jedynie za certyfikaty.

Oczywiście możemy również skorzystać z tradycyjnych, stacjonarnych kursów i szkoleń, konferencji, publikacji czy książek.

Możliwości jest dużo.

 

Jakie są preferencje w wyborze szkoleń?

„Zdaniem 59 proc. uczestników badania EY Academy of Business, szkolenia stacjonarne wciąż są ważnym elementem w rozwoju zawodowym. Pokazuje to, że tradycyjne metody nadal mają zastosowanie, szczególnie w kontekście budowania relacji międzyludzkich i sieci kontaktów zawodowych. Jednakże, rosnąca popularność szkoleń online w czasie rzeczywistym, które preferuje 74 proc. respondentów i e-learningu (71% badanych) wskazuje jak ważna jest elastyczność – zwłaszcza przy e-learningu – oraz możliwość dostępu do materiałów szkoleniowych w dogodnym dla uczestników czasie”.

 

Co motywuje ludzi do zdobywania kwalifikacji i dokształcania się?

Według raportu, co czwarty pracownik chętnie uczy się nowych rzeczy i podnosi swoje kwalifikacje, ponieważ rozwój jest dla niego najważniejszy. Dla 22% podnoszenie kwalifikacji to obowiązek, który pozwala utrzymać pracę lub zdobyć awans.

 

Wnioski

Rozwój, podnoszenie swoich kwalifikacji lub przekwalifikowanie się to wyzwania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w życiu zawodowym.

Dlatego inne ważne obowiązki, natłok bieżących zadań w pracy, brak motywacji czy czasu wolnego nie mogą być wymówką do rezygnacji z własnego rozwoju.

 

 

 

Zestawienie logotypów zawierające od lewej: znak Fundusze Europejskie dla Małopolski, flaga Rzeczypospolitej Polskiej, flaga Unii Europejskiej z podpisem dofinansowane przez Unię Europejską, logotyp Małopolska.

Kampania społeczna upowszechniająca idee uczenia się przez całe życie jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.