• 12 424 07 38
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Małopolska
Unia Europejska

Bilans Kariery okiem doradcy

Czy doradca zawodowy może pomóc w realizacji marzeń? Na pewno może sprawić, że droga do spełnienia marzeń zawodowych będzie o wiele prostsza i bardziej dla nas widoczna. Warto skorzystać z bezpłatnych usług doradców zawodowych.

O Bilansie Kariery, będącym jedną z usług doradztwa zawodowego rozmawiamy z Ewą Bodzińską-Guzik, doradcą zawodowym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie i psychologiem z 20-letnim doświadczeniem trenerskim, współautorką Metody Bilansu Kompetencji stworzonej przez zespół doradców zawodowych

- Zacznijmy może od tego, gdzie można skorzystać z usług doradcy zawodowego?

- Doradztwo prowadzone jest w wielu instytucjach na terenie całej Małopolski. Nie tylko w szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ochotniczych hufcach pracy czy powiatowych urzędach pracy. Prowadzą je również Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Co ważne świadczymy usługi dla osób pracujących, nie tylko bezrobotnych, jedną z usług dedykowanych im właśnie, jest Bilans Kariery.

- Czym jest Bilans Kariery?

- Dla mnie Bilans Kariery jest sposobem na to, żeby przyjrzeć się swoim dotychczasowym doświadczeniom zawodowym i pozazawodowym, zobaczyć jakie mam umiejętności, które z tych umiejętności mogę doskonalić tak, aby stały się moją przewagą konkurencyjną na rynku pracy. Wiedza o sobie daje większą elastyczność poruszania się zarówno po rynku pracy jak i rynku edukacji, czyli znajdowania dla siebie odpowiednich kursów, szkoleń, ścieżek samokształcenia, ale też pomysłów na to jak rozwijać się w miejscu pracy.

- W jaki sposób przebiega usługa?

- Najpierw klient wspólnie z doradcą przygląda się swojej historii edukacyjnej i zawodowej. Ważne jest to, że oprócz tego co wynika z CV, analizują również aktywności  pozazawodowe klienta i zainteresowania. Zastanawiają się czy umiejętności w ten sposób nabyte mogą przydać się w życiu zawodowym. Klient na tym etapie zastanawia się też, które z tych umiejętności może wykazać, czy na przykład posiada jakieś certyfikaty, referencje, wiarygodne opinie innych, a może próbki swoich prac. Możliwości udowodnienia posiadanych kompetencji jest wiele, a doradca podpowiada, które z nich są wiarygodne i mogą być wykorzystane. To jest też moment na to, żeby pomyśleć jak i gdzie możemy potwierdzić umiejętności, które mamy. Ktoś kto podróżując nauczył się języka obcego, a nie ma na to żadnego dokumentu, może zapisać się na egzamin i uzyskać certyfikat. W ten sposób rozpoczynamy tworzenie portfolio.

- Czym wobec tego jest portfolio?

- Najprościej mówiąc jest to teczka, w której zbieramy dokumenty potwierdzające nasze umiejętności. Tradycyjne CV zawiera opis poszczególnych etapów naszej kariery, ale w takim formalnym ujęciu tzn. wymieniamy tu ukończone szkoły, kursy i poszczególne stanowiska pracy. W portfolio natomiast mamy przestrzeń na to, żeby pokazać coś więcej. Jeżeli ktoś na przykład poza swoją pracą szyje albo w domu jest "złotą rączką”, to może warto do portfolio dołączyć zdjęcia swoich prac. Będzie to wyraźny dowód na to, że umiemy to robić. Oczywiście nie każda umiejętność, którą posiadamy jest istotna dla rozwoju naszej kariery zawodowej. Sztuka polega właśnie na tym, żeby wybrać te kompetencje, które są dla nas na rynku pracy ważne i przedstawić je za pomocą dowodów w portfolio. I w tym właśnie może pomóc doradca zawodowy. Może też nauczyć nas tego, abyśmy w przyszłości potrafili samodzielnie uzupełniać własne portfolio.

- Czyli w portfolio możemy pokazać swoje umiejętności zdobyte poza pracą i szkołą?

- Samo uczestniczenie w kursie czy praca na określonym stanowisku nie zawsze oznacza, że posiadamy umiejętności. W portfolio możemy pokazać w jaki sposób wykorzystaliśmy wiedzę zdobytą w szkole czy na kursie. Ukończenie szkoły fryzjerskiej nie musi oznaczać, że ktoś jest dobrym fryzjerem. Oczywiście nie wyklucza tego, ale dołączenie do takiego zaświadczenia opinii klientów lub zdjęć wykonanych fryzur zwiększa wiarygodność i pozwala ocenić poziom posiadanych umiejętności. To jest ważne też dla pracodawcy, bo nie musi już dodatkowo sprawdzać czy informacje podane w CV są wiarygodne.

- Podczas Bilansu Kariery klient analizuje swój dorobek i tworzy portfolio. Co jeszcze obejmuje ta usługa?

- To co najważniejsze – spojrzenie w przyszłość. Po to analizujemy to, co posiadamy, określamy mocne strony i predyspozycje, żeby zastanowić się jak to wykorzystać w przyszłości. Pozwala to wyznaczyć sobie cel zawodowy i sposoby jego realizacji. W ten sposób powstaje Indywidualny Plan Rozwoju. Dzięki temu klient po zakończonej usłudze wie, co chciałby osiągnąć w życiu zawodowym, a przede wszystkim wie jak to może zrobić. Zna swoje umiejętności i potrafi wskazać te, które powinien doskonalić oraz jakich umiejętności jeszcze mu brakuje. Łatwiej jest mu wtedy wybrać dla siebie odpowiednie szkolenie czy inną formę rozwoju.

- Bilans Kariery jest szansą dla ludzi, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu zawodowym, szukają różnych możliwości i chcą się rozwijać. A co z ludźmi, którzy od lat pracują na tym samym stanowisku, dobrze się z tym czują i nie chcą nic zmieniać? Czy dla nich Bilans Kariery też może być przydatny?

- Nawet jeżeli ktoś dobrze się czuje w swojej obecnej pracy to warto zrobić taki bilans. Choćby ze względu na to, że rynek pracy jest dynamiczny, ciągle się zmienia. A w dzisiejszych czasach to tempo zmian jest coraz większe, więc i niepewność związana z przyszłością jest coraz większa. Warto więc być przygotowanym na te zmiany i poszerzać wachlarz swoich możliwości, nawet jeżeli tu i teraz wydaje nam się to zbędne.

- Poza tym, warto też pamiętać, że kariera to nie tylko zmiana stanowiska czy pracy. Nawet osoby, które od lat wykonują tę samą pracę, muszą dbać o swój rozwój, aby być dobrym w tym, co robią. Warto więc wiedzieć jakie umiejętności są dla nas i naszej pracy kluczowe i jak je doskonalić, czy przykładowo warto wybrać się na kurs, szkolenie, a może lepiej zainwestować więcej i skończyć szkołę policealną lub studia podyplomowe? Doradca zawodowy podpowie jak wybrać dostosowaną do naszych potrzeb formę rozwoju tak, aby przyniosła ona oczekiwane rezultaty i wymierne korzyści dla nas i naszej pracy. Świadomość tego jak dana forma rozwoju przełoży się na efekty naszej pracy będzie też mocnym argumentem w czasie rozmowy z przełożonym o możliwości dofinansowania przez niego wybranych przez nas szkoleń czy studiów podyplomowych.

- Bilans Kariery jest również dobrą formą motywowania się do działania. Klienci bardzo często po zakończonej usłudze są zaskoczeni jej rezultatami. Dowiadują się, że posiadają umiejętności, do których do tej pory nie przykładali większej wagi, a są one cenne, to na ich podstawie widać poszczególne zdolności i talenty. Umiejętności takie mogą rozwinąć i wykorzystać w życiu zawodowym. Tak jest przykładowo ze znajomością języków czy z umiejętnościami nabywanymi w ramach hobby. W dużej mierze świadomość tego co wiemy i potrafimy wzmacnia, a wzmocnienie staje się impulsem do działania. Osoby, które wcześniej nie czuły potrzeby zmiany lub rozwoju, po Bilansie Kariery taką potrzebę zaczynają mieć. Chcą coś zmienić w swoim życiu zawodowym, bo uświadamiają sobie, że mają potencjał do takiej zmiany.

- Czy klientami Bilansu Kariery są też osoby, które są świadome swoich kompetencji, mają określone cele zawodowe i wiedzą jak je realizować?

- Nawet osoby świadome, pewnych rzeczy mogą o sobie nie wiedzieć. Czasem rozmowa z doradcą pomaga zdystansować się i spojrzeć na siebie z boku, okiem eksperta. Nasze wyobrażenie o sobie może być inne od rzeczywistości. Po to właśnie jest ta druga osoba - doradca. Wspólne przeanalizowanie słabych i mocnych stron, skonfrontowanie tego z rynkiem pracy może pokazać nowe możliwości.

- Czasem klientowi potrzebna jest tylko informacja o rynku pracy i edukacji. W tym doradca też może pomóc.

- W jakich jeszcze sytuacjach życiowych warto skorzystać z usługi Bilansu Kariery?

- Jest jeszcze kwestia mobilności. Bilans Kariery może być interesujący dla osób, które wyjechały za granicę do pracy, a teraz wracają na stałe do kraju. Bardzo często będąc za granicą wykonywali oni prace zupełnie rozbieżne z ich wykształceniem czy też zawodem, który wykonywali w kraju. Teraz po powrocie chcą wrócić do wyuczonego zawodu.

- I Bilans Kariery im w tym pomoże?

- Tak, Bilans Kariery pomoże im z jednej strony zaktualizować swoją wiedzę na temat krajowego lub lokalnego  rynku pracy, a z drugiej zorientować się jakie możliwości mają na tym rynku. Bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy, że dzięki temu co robili za granicą również nabyli umiejętności, które można wykorzystać w powrocie na rynek pracy tu, w kraju. I właśnie doradca zawodowy może podpowiedzieć jak takie umiejętności rozpoznać i gdzie je rozwijać.

- Co zatem zyskują klienci Bilansu Kariery?

- Osoba, która skorzysta z Bilansu Kariery będzie się czuła pewniej, będzie umiała mówić o swoich kompetencjach, o swoich umiejętnościach i będzie wiedziała jak je wykorzystać. Będzie również wiedziała jakie umiejętności mogą jej się przydać w przyszłości, gdzie i w jaki sposób powinna je uzupełniać i rozwijać.

- Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała: Anna Araminowicz, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.