odnośnik do serwisu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie
odsyłacz do serwisu Małopolska.pl
odsyłacz do portalu Unii Europejskiej

Mapa Karier

Mapa Karier  to darmowa platforma internetowa prezentująca w nowatorski sposób informacje o ponad 500 zawodach. To także biblioteka bezpłatnych materiałów edukacyjnych – pomysłów i gier na zajęcia doradcze oraz godzinę wychowawczą i lekcje przedmiotowe.

Mapa Karier to jedno z niewielu dostępnych narzędzi zawodoznawczych zaprojektowanych z myślą o dzieciach. Mapa Karier powstała, aby odpowiadać na pytania o sens nauki, zadawane przez uczniów w każdym wieku. Przenosi uczniów w przyszłość, by pokazać im mnogość ciekawych zajęć, jakie będą mogli podjąć dzięki wiedzy zdobytej w szkole.

Do czego służy Mapa Karier?

Mapę Karier powstała, aby wspierać młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie. A towarzyszące jej materiały dodatkowe będą dobrym punktem wyjścia do rozmów z uczniami o konieczności ustawicznego kształcenia, zdobywania nowych kompetencji i umiejętności oraz o gotowości do przekwalifikowania się.

Wejdź do Miasta Zawodów

Dane dostępne na Mapie Karier prezentowane są na dwa sposoby: Miasto Zawodów przyciąga zwłaszcza młodsze dzieci atrakcyjną grafiką podobną do gry i pozwala im odkrywać nieznane zawody i ich powiązania, natomiast tryb Ścieżek Kariery już na pierwszych stronach prezentuje konkretne, twarde dane, których młodzież potrzebuje do podjęcia decyzji odnośnie swojej dalszej drogi – np. na czym powinni się skupić, jeśli zamierzają w przyszłości wykonywać taki a nie inny zawód.

Inspiracje na lekcje

Mapa Karier to także sekcja Blog i Pomysły na lekcje, w której publikowane są scenariusze lekcji i pomysły na wykorzystanie narzędzia w codziennej pracy doradców zawodowych i nauczycieli. Wszystkie scenariusze i gry dostępne są bezpłatnie w plikach PDF.

Skąd biorą się dane w Mapie Karier?

Opisy zawodów w Mapie Karier pochodzą z publicznie dostępnych danych:

  • raportów i danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS);
  • aktualnych ogłoszeń o pracę zamieszczanych w popularnych serwisach;
  • materiałów instytucji publicznych i pozarządowych zajmujących się doradztwem zawodowym.

Przykładowa ścieżka zawodowa wraz z istotnymi kwalifikacjami dla danego zawodu pokazuje możliwe drogi do zdobycia profesji. W przygotowaniu tej części Mapa opiera się przede wszystkim na Przewodniku po zawodach MRPiPS oraz materiałach Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.

Statystyki dotyczące zapotrzebowania na zawód pochodzą z danych urzędów pracy w całej Polsce, natomiast dane o średnich wynagrodzeniach i wielkości rynku pracy w ramach grup zawodowych czerpiemy z Głównego Urzędu Statystycznego.

Oprócz zawodów uwzględnionych w Klasyfikacji zawodów i specjalności na Mapie Karier można zapoznać się z opisami licznych zawodów przyszłości, które albo już zdobywają popularność na rynku pracy albo z dużym prawdopodobieństwem będą poszukiwane w następnych latach.

Nie tylko internet

Mapa Karier to nie tylko strona internetowa, ale także działania wspierające rozwój nowoczesnego doradztwa edukacyjno-zawodowego w Polsce. Fundacja Katalyst Education prowadzi szkolenia stacjonarne i online, bierze czynny udział w konferencjach i wydarzeniach skierowanych do doradców zawodowych i nauczycieli. Zespół Mapy Karier rozwija także materiały umożliwiające pracę z narzędziem w trybie offline - takie, jak drukowane karty zawodów czy gry w publikowane w plikach PDF, które uatrakcyjniają zajęcia doradcze.

Jak skorzystać z Mapy Karier

Aby skorzystać z Mapy Karier wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu – komputer, tablet czy smartphone.

Mapa Karier jest i pozostanie darmowym narzędziem, które nie wymaga od użytkowników podawania danych. Wszystkie opisy zawodów i pomysły na lekcje to otwarte zasoby edukacyjne udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0, co oznacza, że można je przerabiać, kopiować i używać według własnych potrzeb zarówno w szkole, jak i poza nią.

www.mapakarier.org

Facebook.com/MapaKarier


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.