Gdów Edukacyjną Gminą Małopolski 2019
- Aktualności
Od lat stawia na rozwój swoich mieszkańców, realizując ciekawe projekty promujące ideę uczenia się przez całe życie oraz przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu. Mowa m.in. o gminie Gdów, która zdobyła Grand Prix jubileuszowej 10. edycji plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski.
Kapituła Plebiscytu pod przewodnictwem wicemarszałka Tomasza Urynowicza, wyróżniła także gminy Stryszów, Iwkowa i Wietrzychowice. Podczas gali „Rozwiń swoja gminę”, która odbyła się w krakowskim Teatrze Variété, poznaliśmy również lokalnych liderów uhonorowanych tytułem Ambasadora Bilansu Kariery 2019.
- Dzięki plebiscytowi poznajemy i nagradzamy liderów, którzy angażują się w inicjatywy edukacyjne i społeczne, dają dobry przykład mieszkańcom oraz sprawiają, że podejmowane przez nich działania cieszą się aprobatą społeczności. To wszystko sprawia, że mieszkańcy tworzą niesamowitą wspólnotę, dla których najważniejsze jest dobro całej gminy – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Ekologia, edukacja kulturalna i regionalna, szkolenia lokalnych liderów i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – tak w skrócie można opisać inicjatywy Gdowa, nagrodzone w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski. Kapituła doceniła w działaniach gminy przede wszystkim budowanie poczucia wspólnoty oraz angażowanie osób w różnym wieku w nietuzinkowe działania propagujące ekologię, a także dbanie o rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców i zaangażowanie w propagowanie poradnictwa zawodowego.
- Ideą Plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski, który organizujemy już od 10 lat, jest wyłonienie i promocja gmin, które aktywnie wspierają rozwój kompetencji i zainteresowań swoich mieszkańców. Chcemy zaprezentować najciekawsze przedsięwzięcia edukacyjne organizowane w regionie oraz promować ideę uczenia się przez całe życie, w tym poradnictwo zawodowe – mówi Jan Gąsienica-Walczak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Gmina Stryszów została wyróżniona za kompleksowe podejście do integracji mieszkańców w inicjatywach związanych z kulturą, historią i ekologią. Ponadto uznanie Kapituły zdobyły działania służące rozwojowi fizycznemu najmłodszych mieszkańców gminy.
W Gminie Iwkowa Kapitule najbardziej podobało się innowacyjne podejście do przekazywania wiedzy, zarówno w zakresie kompetencji cyfrowych, jak i języków obcych. Kapituła doceniła też propagowanie aktywnych form wypoczynku w gronie rodzinnym oraz zdrowego trybu życia przez organizację „Cyklicznego Rajdu Pieszego i Rowerowego Aktywnie i Sportowo Wokół Piekarskiej Góry”.
Gmina Wietrzychowice, która tytuł Edukacyjnej Gminy Małopolski zdobyła w 2017 roku, tym razem zasłużyła na wyróżnienie dzięki wsparciu edukacji kulturalnej najmłodszych mieszkańców gminy. Kapituła postanowiła docenić także dbałość o edukację historyczną i regionalną oraz działania mające na celu rozwijanie zainteresowań, pasji i podniesienie poziomu sprawności osób starszych.
Tytuły Ambasadorów Bilansu Kariery 2019 otrzymali: Brygida Domagała z Koła Gospodyń Wiejskich w Fałkowicach w gminie Gdów, Teresa Gnutek z Koła Gospodyń Wiejskich Ziemi Okulickiej w gminie Rzezawa, Krystyna Pałkowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Cikowicach w gminie Bochnia oraz Teresa Romanowska, sołtys Jaroszowic w gminie Wadowice. W opinii Kapituły laureatki w sposób szczególny przyczyniły się w mijającym roku do upowszechniania wśród mieszkańców Małopolski usług poradnictwa zawodowego, w tym Bilansu Kariery.
Autor: Katarzyna Nyklewicz, WUP w Krakowie