• 12 424 07 38
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Małopolska
Unia Europejska

WORLDSKILLS Lyon 2024

W ubiegłym tygodniu w Lyonie odbył się największy na świecie konkurs zawodów branżowych WorldSkills Lyon 2024. Jest to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie organizowane w formie konkursu, w którym rywalizuje 88 państw i regionów a jego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych osób poniżej 25 roku życia.

W tym roku w konkursie wystartowało 1500 zawodników z ponad 65 krajów i regionów z całego świata, a uczestnicy mogli rywalizować w 62 dyscyplinach zawodowych.

Udział Polski w Worldskills Lyon 2024

Polska reprezentowana była przez 14 osób - najlepszych w swoich konkurencjach, którzy zostali wyłonienii w konkursach SkillsPoland. Zawodnicy wystartowali w 11 konkurencjach: instalacje elektryczne, instalacje sanitarne i grzewcze, chmura obliczeniowa, cyberbezpieczeństwo, frezowanie CNC, przemysł 4.0, integracja robotów przemysłowych, spawanie, gotowanie, obsługa gości hotelowych, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych.

Nasi zawodnicy zdobyli aż 7 Medali Doskonałości w 6 konkurencjach.

Jest to dowód, że pasja, wytrwałość i ciężka praca przynoszą widoczne efekty. Gratulujemy.

Wśród reprezentantów Polski było troje Małopolan: Gabriela Lis, która w ubiegłym roku ukończyła technikum o profilu Technik hotelarstwa w Zespole Szkół nr 3 w Bochni. Pracuje w Metropolitan Boutique Hotel 4* w Krakowie, Tomasz Chlipała, który ukończył ZSTiO w Limanowej; student Elektrotechniki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Krzysztof Szewczyk, który uczy się w Zespole Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie.

Jesteśmy dumni i pełni podziwu dla ich ambicji, ciężkiej pracy i dążenia do celu.

Relacje z zmagań reprezentantów Polski podczas WorldSkills można zobaczyć na profilu WorldSkills Poland Facebook.

Co daje udział w takim konkursie?

Młodym zawodnikom daje niepowtarzalną możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i pasji, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć.

Otwiera też nowe perspektywy. Daje nowe szanse.

WorldSkills otwiera bramy do wielkich rzeczy. Przykładem tutaj może być Krzysztof Studziński – finalista EuroSkills Graz Austria 2019, finalista SkillsPoland2021, Laureat - AICR WoldBestReceptionist WildCard Contest w 2022 i 2023 roku, który obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz inicjatywą WorldSkills Poland jako ekspert i trener zawodowy. Cały czas aktywnie dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Takim przykładem może być również Dawid Miotk – uczestnik WorldSkills 2022, finalista (2 miejsce) EuroSkills Gdańsk 2023, który aktywnie działa jako trener zespołów hotelowych i supervisor, podnosząc jakość obsługi w polskich hotelach. Jest mentorem młodych hotelarzy, prowadzi szkolenia, występuje na wielu konferencjach, inspiruje młodych utalentowanych hotelarzy do podnoszenia swoich umiejętności.

Popularność tego rodzaju konkursów jak Worldskills, EuroSkills jest również dowodem na to, że pasja może przerodzić się w dochód, że świadomość swoich umiejętności i stałe, konsekwentne ich rozwijanie przynosi wymierne efekty.

 

oprac. Edyta Walicka

 

 

Projekt „Promocja kształcenia zawodowego poprzez krajowe i międzynarodowe konkursy umiejętności EuroSkills i WorldSkills” jest realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.