• 12 424 07 38
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Małopolska
Unia Europejska

Czy Małopolanie chętnie się uczą?

Na przestrzeni ostatnich lat w Małopolsce coraz chętniej szukamy nowych możliwości rozwoju zawodowego korzystając z poradnictwa zawodowego i dofinansowania szkoleń. Dotacje na szkolenia, wykorzystujemy przede wszystkim na rozwijanie kompetencji twardych, czyli takich, których można się stosunkowo szybko nauczyć np. w szkole, na kursach, szkoleniach czy też w pracy. Są to przede wszystkim umiejętności, które łatwo zweryfikować, zmierzyć ocenić. To konkretne kompetencje specjalistyczne, wiedza merytoryczna. Zazwyczaj są związane z konkretnym zawodem.

Małopolski Dzień Uczenia się został utworzony po to, by promować uczenie się przez całe życie, inspirować do samorozwoju, motywować do podnoszenia swoich kompetencji i kwalifikacji.

Co powoduje, że coraz chętniej i częściej się uczymy? Podejmujemy kolejne studia, kursy i szkolenia? Czym się kierujemy podejmując decyzję? – Każda decyzja ma prawdopodobnie inne powody, ale zdecydowanie możemy powiedzieć, że Małopolanie się uczą, co potwierdzają badania, w tym Bilans Kapitału Ludzkiego.

Potwierdzeniem wielkiej chęci zdobywania wiedzy, jest chociażby zainteresowanie projektami realizowanymi przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Projektami, dedykowanymi dla Małopolan, mającymi na celu podnoszenie kwalifikacji osób dorosłych.

Dzięki dofinansowaniu do kursów, szkoleń, studiów podyplomowych czy usług certyfikujących i egzaminacyjnych, czy też po rozmowie z doradcą zawodowym, uczestnicy zmieniają swoje życie.

Wiele osób potwierdziło, że spotkanie z doradcą zawodowym było swoistym punktem zwrotnym w życiu (często nie tylko zawodowym). Nie sposób opowiedzieć wszystkich historii, które usłyszeliśmy, ale kilka z nich zdecydowanie wartych jest uwagi.

 

Pani Dorota, księgowa

Pani Dorota, korzystając z dotacji zrobiła prawo jazdy kategorii D i zza biurka Głównej Księgowej przesiadła się za kierownicę autobusu.  Od blisko 4 lat pracuje w MZK, w jednym z małopolskich miast powiatowych. To była jedna z bardziej spektakularnych zmian, które były owocem  dofinansowania do szkoleń.

Pani Alicja, krawcowa

Pani Alicja podczas jednego ze spotkań informacyjnych dedykowanych osobom po 50 roku życia, dowiedziała się, że może otrzymać dofinansowanie do kursu florystycznego i skorzystała. Teraz realizuje swoją pasję, samodzielnie wykonuje okolicznościowe wiązanki ze sztucznych kwiatów, co daje jej dużo radości a przy okazji pomaga zaoszczędzić pieniądze.

Pani Lucyna, pielęgniarka

Korzystając z dotacji, zrobiła kurs prawa jazdy kategorii B i skutecznie zdała egzamin. Kupiła samochód. Teraz jest niezależna, nie musi prosić męża, aby odwiózł ją do pracy, albo korzystać z komunikacji miejskiej. Dzięki nabytym kwalifikacjom, stała się bardziej mobilna, podjęła dodatkową pracę w innym szpitalu (ponad 30 km od miejsca zamieszkania), zagospodarowała czas, który spędzała na przystankach, czekając na autobus.

 

To tylko kilka, z licznych ciekawych historii naszych klientów, ale pokazują one, że niezależnie od tego ile mamy lat, jaki wykonujemy zawód, jaka mamy sytuację zawodową czy rodzinną – nieustannie się uczymy.

Warto o tym pamiętać – nie tylko przy okazji świętowania Małopolskiego Dnia Uczenia się!

 

Opracowanie: Katarzyna Lis; Edyta Walicka

 

Zestawienie logotypów zawierające od lewej: znak Fundusze Europejskie dla Małopolski, flaga Rzeczypospolitej Polskiej, flaga Unii Europejskiej z podpisem dofinansowane przez Unię Europejską, logotyp Małopolska.

Kampania społeczna upowszechniająca idee uczenia się przez całe życie jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Zobacz także spot promujący Małopolski Dzień Uczenia się 2024 (film otwiera się w nowym oknie i kieruje do kanału WUP Kraków w serwisie youtube).

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

 


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.