• 12 424 07 38
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Małopolska
Unia Europejska

Ocena kompetencji miękkich

Czym są kompetencje?

Kompetencje to umiejętność, szeroka wiedza oraz doświadczenie w danej dziedzinie. W życiu zawodowym potrzebujemy różnych kompetencji np. językowych, cyfrowych, interpersonalnych, zarządczych. Są wśród nich także kompetencje ogólne, nazywane miękkimi, przydatne na różnych stanowiskach, w wielu branżach, a przede wszystkim w codziennym życiu. Do kompetencji miękkich zaliczamy np. umiejętność komunikowania się i wchodzenia w relacje, empatię, współpracę, kreatywność czy zarządzanie czasem.

Kompetencje miękkie są bardzo pożądane na rynku pracy, mają duże znaczenie dla budowania zdrowych relacji międzyludzkich i osiągania efektywności w pracy. Ułatwiają także uczenie się i zdobywanie kwalifikacji zawodowych. Pracownicy posiadający ww. kompetencje na wysokim poziomie są bardzo pożądani ze względu na łatwość odnajdywania się w środowisku pracy.

Ocena kompetencji miękkich odbywa się przy pomocy takich metod jak: wywiad behawioralny, testy kompetencyjne jak np. test Galloupa, próbki pracy oraz Assessment Center, jak również testy psychologiczne, które są cennym uzupełnieniem powyższych metod.

Pracownicy posiadają wiele kompetencji miękkich, ale czasami nie potrafią ich nazwać i przypisać im znaczenia. Metoda, która umożliwia szeroką ocenę kompetencji miękkich to Assessment Center, charakteryzująca się wysoką trafnością i rzetelnością. Jest wykorzystywana w procesach rekrutacyjnych, a także do planowania rozwoju zawodowego pracowników. Osoby biorące udział w ocenie wykonują specjalnie przygotowane zadania badające wybrane kompetencje, natomiast asesorzy obserwują i oceniają zachowania uczestników podczas realizacji zadań. Wyjątkowość tej metody polega na tym, że pozwala ona obserwować osobę w zadaniu zarówno indywidualnym jak i grupowym. Dzięki tej metodzie oceniamy rzeczywiste kompetencje, a nie deklarowane zachowania.

Świadomość posiadanych kompetencji miękkich jest ważna dla osób będących w procesie rekrutacji lub planujących awans. Warto wiedzieć, że pracownicy HR mając do wyboru kandydatów o tych samych uprawnieniach, umiejętnościach, zbliżonym doświadczeniu zawodowym, zwrócą uwagę na posiadane przez nich kompetencje miękkie odróżniające ich innych kandydatów. Na tej podstawie ostatecznie zdecydują o zatrudnieniu wybranej osoby.

Jeżeli chcesz poznać i ocenić swoje kompetencje miękkie, możesz wziąć udział w Assesment Center organizowanym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie w ramach projektu „Małopolski pociąg do kariery – sezon 1”.

Zapraszamy!

 

Opracowanie: Violetta Matejuk, Jolanta Kłosińska

 

Zestawienie logotypów zawierające od lewej: znak Fundusze Europejskie dla Małopolski, flaga Rzeczypospolitej Polskiej, flaga Unii Europejskiej z podpisem dofinansowane przez Unię Europejską, logotyp Małopolska.

Kampania społeczna upowszechniająca idee uczenia się przez całe życie jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Zobacz także spot promujący Małopolski Dzień Uczenia się 2024 (film otwiera się w nowym oknie i kieruje do kanału WUP Kraków w serwisie youtube).

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.