• 12 424 07 38
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kierunek Kariera - Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Małopolska
Unia Europejska

O zmianach na rynku pracy podczas konsultacji KPO w Krakowie

Reforma Urzędów Pracy, w tym, rola wojewódzkich urzędów pracy po zmianach, kształcenie ustawiczne i współpraca wojewódzkich urzędów pracy z powiatowymi urzędami pracy były tematem dzisiejszych konsultacji w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Podczas konsultacji Krajowego Planu Odbudowy wiceminister Iwona Michałek przypomniała, że na odbudowę i transformację sektorów najbardziej poszkodowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostanie przeznaczone 1,2 mld euro, czyli ok. 5,4 mld zł. Celem KPO jest bardziej cyfrowy, szybszy i zielony rozwój.

Podobnie jak cała Unia, w tej chwili pracujemy nad planem odbudowy gospodarki. Istotnym elementem tego planu będą inwestycje z funduszy unijnych, w tym z konsultowanego obecnie Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego Polska otrzyma ponad 23 mld Euro dotacji i 34 mld Euro pożyczek

- mówiła wiceminister Iwona Michałek podczas spotkania konsultacyjnego dotyczącego Krajowego Planu Odbudowy.

Dodała, że na reformę rynku pracy i służb zatrudnienia: planujemy przeznaczyć z Krajowego Planu Odbudowy 52 mln euro.

Warunkiem niezbędnym dla poprawy sytuacji na rynku pracy jest zmiana w funkcjonowaniu instytucji rynku pracy, w tym publicznych służb zatrudnienia - podniesienie efektywności funkcjonowania tych instytucji oraz stworzenie warunków do świadczenia przez nie profesjonalnych usług, w większym zakresie zinformatyzowanych. Publiczne służby zatrudnienia powinny zostać ukierunkowane na realizowanie aktywnej polityki rynku pracy nastawionej na osoby, które chcą pracować. Ważnym elementem KPO będzie także ulepszenie i pełna cyfryzacja procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców

- podkreśliła wiceminister Iwona Michałek.

Podczas spotkania wiceminister Michałek odniosła się także do sytuacji bezrobocia w Polsce, które w lutym br. wyniosło 6,5 %, (tyle samo co w styczniu br.) natomiast w województwie małopolskim 5,6%.

To potwierdza, że wsparcie jakie płynie do polskich przedsiębiorców w ramach tarcz jakie przygotowaliśmy od początku pandemii - sprawdza się

- mówiła wiceminister.

Do 23 marca 2021 w ramach Tarczy Antykryzysowej powiatowe urzędy pracy w województwie małopolskim rozpatrzyły pozytywnie łącznie 263,3 tys. wniosków na kwotę 1,72 mld zł, wsparciem objęto 379,1 tys. osób.

Krajowy Plan Odbudowy to odbudowa przez rozwój. To nie tylko inwestycje, ale szansa na rozwój nowych umiejętności i kompetencji pracowników w dynamicznie zmieniającym się świecie. Także w ochronie środowiska, gdzie Zielony Ład to przede wszystkim innowacyjne technologie i nowe miejsca pracy, tworzenie nowych kompetencji i coraz więcej osób zatrudnionych w gospodarce związanej z czystymi źródłami energii 

- powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz

W konferencji prasowej i w konsultacjach dot. KPO uczestniczyła Iwona Michałek - wiceminister MRPiT, Krzysztof Głuc, doradca premiera Jarosława Gowina, Tomasz Urynowicz - wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Stanisław Bukowiec - poseł na Sejm RP, Ewa Flaszyńska - dyrektor Departamentu Rynku Pracy MRPiT oraz dyrektorzy Powiatowych i Wojewódzkich Urzędów Pracy.

 

 


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.