Uczenie się przez całe życie w Małopolsce to nie tylko slogan, lecz realny proces, który przynosi konkretne efekty. Małopolanie chętnie korzystają z dostępnych możliwości i wsparcia, jakie oferuje im województwo, by rozwijać swoje umiejętności i zwiększać szanse na rynku pracy. Jak te działania rzeczywiście przekładają się na wymierne rezultaty?
Małopolska liderem w edukacji dorosłych
Województwo Małopolskie od lat konsekwentnie stawia na rozwój kompetencji mieszkańców. Jak pokazują najnowsze dane Eurostat, aż 16,8 proc. Małopolan w wieku od 25 do 64 lat uczestniczy w szkoleniach, kursach i innych formach kształcenia! Wskaźnik ten jest wyższy niż średnia w Polsce (10 proc.) oraz średnia unijna (13,3 proc.).
„Mamy powody do dumy. Małopolska po raz kolejny potwierdza swoją pozycję lidera w obszarze uczenia się dorosłych. To imponujący wynik – najwyższy w ostatniej dekadzie, ale także dowód na to, że Małopolanie traktują rozwój jako codzienny wybór, a nie przymus.”
– mówi Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Konkretny wkład Województwa Małopolskiego
Za tym sukcesem stoją konkretne działania i skuteczna polityka regionalna, realizowana przez Województwo Małopolskie, które w rozwój kompetencji mieszkańców systematycznie inwestuje znaczne środki – zarówno z własnego budżetu, jak i te pozyskane z funduszy europejskich.
Instytucje wspierające rozwój
Kluczową rolę w edukacji dorosłych odgrywa Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie (WUP w Krakowie), który od lat monitoruje rynek pracy, prowadzi doradztwo zawodowe, wdraża fundusze unijne oraz realizuje na terenie Małopolski projekty, zadania i przedsięwzięcia wspierające rozwój mieszkańców. WUP w Krakowie realizuje również autorskie programy skierowane do osób w różnej sytuacji zawodowej.
Wśród najważniejszych projektów zakończonych w ostatnich latach znalazły się: „Łap Skilla” (2020-2023), z którego skorzystało blisko 2 tysiące osób w wieku od 18. do 24. lat oraz „Kierunek Kariera” i „Kierunek Kariera Zawodowa” (2014-2023), w których uczestniczyło 57 tysięcy mieszkańców regionu. Kontynuacją jest realizowany obecnie (2024-2026) projekt „Małopolski Pociąg do Kariery - sezon 1”. Dotychczas skorzystało z niego już 12,5 tysiąca osób, a planowane są jeszcze kolejne rekrutacje.
Oferowane przez WUP w Krakowie wsparcie, kierowane jest do osób związanych z Małopolską, a uczestnikami projektów mogą być zarówno osoby pracujące jak i bezrobotne, przedsiębiorcy, Polacy powracający z zagranicy i legalnie przebywający w naszym regionie cudzoziemcy. Osoby te mogą skorzystać z usług doradczych oraz uzyskać bony szkoleniowe. To okazja do podniesienia kwalifikacji przy niewielkim wkładzie własnym, ponieważ większość kosztów pokrywana jest z dofinansowań.
„Województwo Małopolskie zainwestowało ponad 100 mln zł w realizację projektu „Małopolski Pociąg do Kariery sezon 1”, aby pomóc mieszkańcom zdobywać nowe umiejętności, także w obszarze nowoczesnych technologii. Małopolanie mają dostęp do doradztwa zawodowego, szkoleń i kursów, które skutecznie wspierają ich rozwój.”
– podkreśla marszałek.
Jak będzie wyglądał rynek pracy w najbliższych latach?
To potwierdza, że Małopolanie nie są zdani wyłącznie na siebie – mogą korzystać z szerokiej oferty wsparcia, jaką daje region. Udział w projektach realizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie to jedna z możliwości, bo Małopolska ma wiele programów, projektów i inicjatyw wspierających rozwój zawodowy i osobisty. Warto aktywnie z nich korzystać, bo to realna szansa na lepszą przyszłość.
„W zmieniającym się świecie uczenie się to jedna z najważniejszych kompetencji przyszłości niezależnie od wieku!”
– podkreśla Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Raport World Economic Forum „Raport o przyszłości miejsc pracy 2023” wskazuje na głęboką transformację rynku pracy, napędzaną automatyzacją, sztuczną inteligencją oraz zmianami społecznymi. Do 2027 roku nawet 23 proc. obecnych zadań może zostać zautomatyzowanych, co nie oznacza zaniku pracy, lecz zmianę jej charakteru.
Niektóre zawody zanikną, pojawią się nowe, zwłaszcza w takich dziedzinach jak: AI, analiza danych, cyberbezpieczeństwo czy zrównoważony rozwój. Rosnącą rolę odgrywać będą kompetencje analityczne, kreatywność, umiejętności cyfrowe i miękkie, elastyczność, współpraca z technologią i zdolność rozwiązywania problemów. Kompetencje miękkie staną się równie ważne jak techniczne.
Prognozy wskazują na zwiększone zapotrzebowanie na programistów, analityków danych, specjalistów ds. sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, inżynierów robotyki oraz ekspertów ds. chmury obliczeniowej i analityków big data (złożonych zbiorów danych). Zmniejszy się natomiast zapotrzebowanie na zawody oparte na powtarzalnych czynnościach, takich jak prace biurowe, produkcyjne czy telefoniczne.
Do 2027 roku aż 44 proc. pracowników będzie musiało zdobyć nowe kwalifikacje. To pokazuje, jak bardzo dynamiczny jest rynek pracy i jak ważne jest uczenie się przez całe życie, ciągłe dostosowywanie się do zmian i zdobywanie nowych kompetencji.
Rozwijaj się – to dotyczy także Małopolan
Zmiany na rynku nie omijają także Małopolan. Podobnie jak pracownicy na całym świecie, muszą oni być gotowi na nadchodzące wyzwania. Dlatego należy inwestować w siebie – systematycznie, krok po kroku, korzystając z dostępnych możliwości jakie zapewnia Województwo Małopolskie. Dzięki konsekwentnemu wsparciu systemowemu mieszkańcy otrzymują szeroką gamę programów, projektów i inicjatyw, które ułatwiają zdobywanie nowych umiejętności i dostosowywanie się do wymagań rynku. Warto skorzystać z tych możliwości, bo jak potwierdzają najnowsze badania, osoby aktywne edukacyjnie lepiej radzą sobie na rynku pracy, częściej awansują, łatwiej adaptują się do nowych warunków i są bardziej otwarte na zmiany.
Kontakt: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków, tel:12 424 07 38, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kontakt w sprawie projektu „Małopolski pociąg do kariery - sezon 1”: tel:12 424 07 38, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opr. Zespół PKD WUP w Krakowie
Kampania społeczna upowszechniająca idee uczenia się przez całe życie jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #WUPKraków #UMWM #MałopolskiPociągdoKariery #RozwójZawodowy